צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  היסטוריה מהירה של צ'אנג מאי

  עמק פינג היה גדול מספיק לגידול אורז נרחב וההרים סיפקו הגנה מצוינת מפני פולשים. סוחרים ובעלי מלאכה נמשכו, מקדשים מרשימים נבנו והעיר שגשגה במשך מאות שנים עד שהגיעה לשיאה תחת המלך טילוקראט במאה ה-16. במקביל, הוקמה הפגודה המתנשאת לגובה של 96 מטרים של וואט צ'די לואנג (מקדש הפגודה המלכותי), רק כדי ליפול למחצית הגובה הזה ברעידת אדמה בשנת 1545. מקדשים אחרים, כמו וואט צ'יאנג מאן (Wat Chiang Man) ווואט פרה סינג (Wat Phra Singh), הם מהמאה ה־14 ומכילים פסלי בודהה עתיקים יקרי ערך. השפעות לאוטיות ובורמזיות או שאן ניתן לראות בארכיטקטורה עתיקה זו. אפילו בודהה האזמרגד המפורסם, המורשת הלאומית של תאילנד, התגורר בעבר בעיר.

  ככל שהממלכות מדרום – סוקותאי, ומאוחר יותר איוטאיה – עלו לגדולה, השפעתה של לאנה גברה, אם כי הממלכה הצליחה לשמור על אוטונומיה עד תחילת המאה העשרים, אז נקלטה במונרכיה הדמוקרטית המודרנית של סיאם. עם זאת, בימי הביניים העיר נפלה על זמנים קשים. היא הייתה תחת שליטה בורמזית במשך מאתיים שנה, ובשלב מסוים התרוקנה כמעט לחלוטין מאנשים.

  כאשר הסיאמיים התארגנו מחדש לאחר שאיוטאיה נבזזה על ידי יריביהם המרים מבורמה, הוקמה מחדש בבנגקוק מדינה מודרנית ואדם צפוני, הגנרל קווילה, נשלח לשחרר את צ'יאנג מאי, כך שבסופו של דבר היא חזרה לשליטת תאילנד. של 1700. חומות העיר והחפיר שוחזרו בשנת 1801 ועד מהרה הופיעו לראשונה זרים. למעשה, מגלה הארצות ראלף פיץ' רשם במסעותיו בשנות ה-80 של המאה ה-16 כי הוא ביקר ב"עיירה הוגנת ומשגשגת בשם ג'אמי", ובאמצע המאה ה-16 הגיעו חלוצי מסחר בריטים. אבל רק במאה ה-19 ביקרו באופן קבוע סוחרי טיק מבורמה בצ'אנג מאי. עם זאת, במשך מאות שנים לפני כן, סוחרים סינים הקימו בהדרגה קהילה סינית בעיר, והמורשת האתנית הועברה עד ימינו, כאשר האזור סביב שוק וורוט יוצר את צ'יינה טאון.

  עם זאת, ההגעה לצ'אנג מאי הייתה טיול מפרך מאוד על ידי סקי נהרות או פילים. כאשר הגיע קו הרכבת בשנת 1920, יחד עם הטלגרף, בידודה של העיר הגיע לסיומו ובשנת 1932 היא הפכה לפרובינציה של סיאם (לימים תאילנד). כיום היא העיר השנייה בגודלה בתאילנד מבחינת אוכלוסייה ומסחר. באופן משמעותי, היא פיתחה את אחת מתעשיות המלאכה הגדולות באזור, עם כישורים וסגנונות עתיקים ועכשוויים המוצגים בכפרי האומנים אן טוי ובורסאנג. הפריטים המיוצרים כאן מיוצאים לכל העולם.

  אחרוני בני המלוכה הצפוניים עדיין בחיים, ובתו האחרונה של מלך צ'יאנג מאי הפכה לרעייתו האהובה של המלך צ'ולאלונגקורן בשנת 1900 – כיום מורשת דארה ראסאמי של חקלאות לונגאן ומסורות צפוניות נפוצות בצ'יאנג מאי. חשוב לציין שהעיר ותושביה משמרים את מורשת הלאנה שלהם, דוברים ניב משלהם, מתלבשים בתלבושות מקומיות בימי שישי ומקיימים טקסים ייחודיים, שבהם איי פנג, והשקת פנסים ללואי קראטונג, הם האהובים ביותר.

  במהלך המאה העשרים הייתה זו החקלאות שהחזיקה את העיר, כלומר אורז, פירות (בעיקר ליצ'י ולונגאן) וכן טיק. כריתת העצים הופסקה בהדרגה בשנות ה-80 של המאה ה-20, והמצב הפוליטי התייצב, מה שאפשר לתיירות לפרוח. בתחילת המאה הבהלה החדשה לזהב של דולרים תיירותיים שינתה את פני העיר. צ'יאנג מאי, שהחלה את דרכה כחפירות תרמילאים זולות, התפתחה מאז לבירת הגסטהאוסים ובתי הקפה הבוטיקיים של דרום־מזרח אסיה, ושמרה בהתרסה על קסמה תחת לחץ התנועה, הקניונים ושלטי החוצות. עם זאת, נסיעה קצרה מחוץ לעיר הוא הטבע הנצחי של הצפון ההררי, עם כל מיני פעילויות הרפתקאות רכות המוצעות כעת.

  שני המגזינים Travel + Leisure ו-Conde Nast דירגו את צ'יאנג מאי כיעד עולמי מוביל (סקרי קוראים) בשנים האחרונות. אנו מקווים שתיהנו לחקור את צ'אנג מאי הקסומה.