צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  צרו קשר לתכנון מסלול ללא עלות, וקבלו לילה חינם במלון!

  וואט פרה סינג

  וואט פרה סינג (Wat Phra Singh) הוא לא רק אחד המקדשים החשובים ביותר בצ'יאנג מאי, אלא גם אחד המקדשים האטרקטיביים ביותר. וואט פרה סינג (Wat Phra Singh), הממוקם בסוף דרך ראטצ'אדאמנאן (Ratchadamnoen) בעיר העתיקה של צ'יאנג מאי, הוא אתר מרשים עם גגות מוזהבים וצ'די מוזהבים המציצים מעל הקירות המסוידים בלבן התוחמים את המתחם. ההיסטוריה של וואט פרה סינג מתחילה במאה ה־14, אבל המקדש עבר מספר שינויים ושיפוצים במהלך השנים. למרות ההיסטוריה העתיקה והחשיבות שלו, וואט פרה סינג הוא מקדש חי ועובד וחלק גדול מאוד מהקהילה המקומית עם מנזר ובית ספר הכלולים בשטח. המבקרים צפויים לפגוש תלמידי בית ספר שמשחקים כדורגל וטאקרו, נזירים מתחילים שסוחפים את השבילים ומוכרי גלידה שמגלגלים את עגלותיהם בגנים המוצלים.

  ההיסטוריה של וואט פרה סינג

  וואט פרה סינג נוסד בשנת 1345 על ידי המלך פאיו שבנה את המקדש כדי לשכן את אפרו של אביו. זו הייתה תקופה בה שלטו מספר מלכים שונים באזורים השונים של מה שכיום הוא תאילנד. בין השנים 1578 ל-1774 עברה ממלכת לאנה הצפונית לשליטת הבורמזים, וואט פרה סינג ננטש והתפורר. המקדש שוחזר תחת המלך קאווילה שהפך לשליט צ'יאנג מאי בשנת 1782. המלך קאווילה בנה את האובוסוט (אולם ההסמכה) והרחיב את הצ'די, ויורשיו המשיכו את העבודה על ידי שיקום הוויהארן לאי קאם וספריית המקדש. כל מתחם המקדשים בוואט פרה סינג עבר שיפוצים נרחבים בשנות ה-1920 של המאה ה-2002. לאחרונה בוצעו עבודות בשנת 2016 והצ'די שנצבעו קודם לכן בלבן עברו מהפך בשנת <> כדי להעניק להם כיסוי בצבע זהוב.

  שמו המלא של המקדש הוא וואט פרה סינג ווראמהאוויהארה. בין טענותיו לתהילה, המקדש נחשב כמי ששכן את בודהה האזמרגד הנודד, המעוגן כיום בוואט פרה קאאו (Wat Phra Kaeo) בבנגקוק. בודהה האזמרגד ידוע כמי ששהה בוואט צ'די לואנג בצ'יאנג מאי, והיסטוריונים מאמינים כי הפסל בילה בוואט פרה סינג. עותק של בודהה האזמרגד ניתן לראות כיום באובוסוט בוואט פרה סינג.

  פסל בודהה פרה סינג

  עבור פסל כה קטן, הסיפור מאחורי פסל פרה סינג הוא ארוך ומסובך. משערים כי דמותו המקורית של פרה סינג הופיעה לראשונה בסרי לנקה במאה השנייה, אך גילה המדויק ומקורו עדיין אינם ברורים. כדי להוסיף לתעלומה יש לפחות שלושה פסלים של פרה סינג בתאילנד, כשכל אחד מהם טוען שהוא המקורי. מלבד זו שבצ'יאנג מאי יש גרסה בנאקון סי תאמאראט ואחת במוזיאון הלאומי בבנגקוק.

  דמותו של פרה סינג הולידה מספר סיפורים ואגדות. אגדה מקומית אחת מספרת שדמותו של פרה סינג נשלחה מסרי לנקה למלך סוקותאי במאה ה-13. הסיפור ממשיך ומספר שהספינה שנשאה את הפסל טבעה, אך פסל הבודהה צף על קרש עץ עד שהגיע לעיר נאקון סי תאמאראט שבדרום תאילנד. יש הטוענים שהתמונה נשארה בדרום בעוד שאחרים אומרים שהיא צולמה לאיוטאיה לפני המסע צפונה לממלכות סוקותאי ולאנה.

  על פי מידע המוצג בוואט פרה סינג, דמותו רבת הערך של פרה בודהה סינג הגיעה לצ'יאנג מאי בשנת 1367. מלך מקאמפאנג פט הביא אותה לכאן כדי להציג אותה בפני המלך סאן מואנג מה ששלט בצפון ממלכת לאנה תאי. לקראת סוף המסע, המרכבה שנשאה את הפסל התקלקלה במקדש שנקרא אז וואט צ'יאנג לי. זה נתפס כסימן משמח ולכן הותקן כאן פסל פרה בודהה סינג שהוביל לכך שהמקדש נודע בשם וואט פרה סינג.

  בין אם הפסל המוצג בוואט פרה סינג הוא המקור או העתק, הוא נותר אחד מפסלי הבודהה החשובים ביותר בצפון תאילנד. מדי שנה, במהלך פסטיבל סונגקראן, מתרומם פסלו של פרה סינג בעדינות על מרכבה, ומצעד ברחובות צ'יאנג מאי כדי לזכות בהערצה על ידי המקומיים הגודשים את הפסל במים בוהקים.

  ויהארן לאי קאם

  פסל הבודהה פרה סינג שוכן בוויהארן לאי קאם (Wiharn Lai Kham) האלגנטי. המלון, שנבנה במקור מעץ בשנת 1345, נבנה במקור מעץ בשנת 1800, ועבר שיפוץ נרחב בתחילת המאה ה-<>. בתקופה זו צוירו ציורי קיר על הקירות הצדדיים הפנימיים. ציורי הקיר דהו עם השנים, אך הם נותרו מחזה מרשים המתאר את החיים המקומיים לצד סיפורים מהג'אטאקה הממחישים את חייו הקודמים של הבודהה.

  וויהארן לואנג

  בהליכה דרך הכניסה הקדמית של וואט פרה סינג, הבניין הגדול שמולכם הוא Wiharn Luang. אולם אסיפות זה נבנה מחדש בשנות העשרים של המאה העשרים באתר המבנה המקורי מהמאה ה -1920. בפנים ניצב פסל בודהה גדול יושב, פרה צ'או תונג טיפ (Phra Chao Thong Tip), יצוק מזהב ונחושת במאה ה־14.

  אובוסוט (אולם הסמכה)

  האובוסו, שנבנה בתחילת המאה ה-1800, ניצב מאחורי ויהארן לואנג. הבניין בולט בכך שיש לו שתי כניסות נפרדות; צד אחד לנזירים והשני לנזירות. הפנים מכיל העתק קטן יותר של פסל פרה סינג וגם עותק של בודהה האזמרגד המפורסם המעוגן בוואט פרה קאאו בבנגקוק. מול פסל בודהה האזמרגד ניצבים דגמי שעווה ריאליסטיים ביותר של נזירים בודהיסטים בולטים. באובוסוט יש לעתים קרובות תצוגות ותצלומים של צ'אנג מאי מימים עברו, מה שהופך את הצפייה למרתקת.

  ספריית נזירים (הו טראי)

  על מסד אבן מימין לוויהרן הראשי נמצאת ספריית הנזירים, הו טריי (Ho Trai). הספרייה, שנבנתה בסגנון לאנה קלאסי, נחשבת לאחד המבנים היפים מסוגה בתאילנד. המבנה המקורי מתוארך למאה ה-15 ושימש להגנה על כתבי יד יקרי ערך.

  צ'דיס

  בשטחו של וואט פרה סינג יש מספר צ'אדיס (פגודות). רבים מהם הורחבו ושוחזרו במהלך השנים, אך הגדול שבהם מתוארך לשנת 1345. הצ'די הראשי נבנה על ידי המלך פאיו משושלת מנגראי כדי להחזיק את אפרו של אביו, המלך ח'מפו. אנשים מקומיים עדיין חולקים כבוד בצ'די ובבקשה היו מכבדים אם מצלמים בחוץ בדיוק כמו שאתם צריכים להיות בתוך המקדש.

  גנים וביתנים

  אתה לא צריך להיות דתי כדי ליהנות ממקדשים בתאילנד. מכיוון שלעתים קרובות הם משמשים כמרכזים קהילתיים הם מקום מעניין לבקר בו ולראות את העולם עובר. וואט פרה סינג (Wat Phra Singh) הוא מקום נפלא להירגע בו על ספסל או להסתובב בגנים המוצלים. תבחינו בשלטים בתאילנדית ובאנגלית עם מילות חוכמה בודהיסטיות ואל תתפלאו אם נזיר יפתח בשיחה כדי לתרגל את האנגלית שלו. בנוסף למבנים המרכזיים שהוזכרו לעיל, מאחור יש ביתן קטן נוסף המכיל פסל בודהה שוכב שמבקרים רבים מפספסים.

  פסטיבלים ואירועים מיוחדים

  כאחד המקדשים החשובים ביותר בצ'יאנג מאי, וואט פרה סינג תמיד עמוס במיוחד בחגים בודהיסטיים כמו אסאהנה בוצ'ה, מאקה בוצ'ה ויום ויסאקה בוצ'ה. בקרו בערב ותראו אנשים מקומיים שעושים הצטיינות ומשתתפים בטקס נרות ויאן טיאן. תפילות דתיות מיוחדות נערכות גם בוואט פרה סינג בערב השנה החדשה בדצמבר ובמהלך סונגקראן, פסטיבל ראש השנה התאילנדי המסורתי באפריל. סונגקראן רואה אנשים מביאים חול למקדש כדי להכין פגודות, וגם טקס מתקיים כאשר דמותו של פרה סינג מוסרת זמנית לפני שהיא מועלית על מרכבה ברחובות צ'יאנג מאי. פסטיבל יי פנג (Yi Peng Festival) שמתקיים בנובמבר הוא זמן טוב נוסף לבקר בוואט פרה סינג (Wat Phra Singh). במהלך היום תלמידי בית ספר ונזירים מתחילים עורכים תחרויות כדי לראות מי יכול לייצר את פנסי השמיים הגדולים והטובים ביותר של קום פאי וקום לוי.

  שוק המדרחוב הנפלא של יום ראשון בצ'יאנג מאי מתקיים לאורך כל דרך ראטצ'אדאמנאן (Ratchadamnoen Road), מול וואט פרה סינג (Wat Phra Singh), אבל בשטח המקדש מתקיים גם מדרחוב קטן בימי ראשון אחר הצהריים, ובו דוכנים שמוכרים אוכל ואומנויות ומלאכות־יד מקומיות.

  פרקטיות

  וואט פרה סינג (Wat Phra Singh) פתוח מדי יום בשעות 5:8-30:20. הכניסה למי שאינם תאילנדים כרוכה בתשלום בסך <> באט, כדי להיכנס לאולם ההתכנסות הראשי, וויהארן לואנג (Wiharn Luang). כמו תמיד כשאתם מבקרים בכל מקדש בתאילנד, אנא התלבשו בכבוד.

  ייתכן שתבחינו בכמה נהגי טוק־טוק וספסרים המסתובבים בכניסה הקדמית של המקדש. הם לא דוחפים כמו כמה ממקביליהם בבנגקוק, אבל מספרם גדל בשנים האחרונות ואולי עדיף לדחות אותם בנימוס.

  השירותים בוואט פרה סינג נשמרים ללא דופי, ואם תזדקקו להם, תוכלו למצוא אותם בצד ימין של מתחם המקדשים. יש דוכן קפה בתוך השטח, אך אפשרויות טובות יותר זמינות במרחק של אבן משם, כולל עץ סיס קרוב לכניסה הקדמית וקפה תורפן ממש מאחורי הכניסה האחורית.